Otevírací doba

Začátek sezóny od 1. 4. 2019
pondělí - čtvrtek zavřeno
pátek - neděle 10 -12, 12.30 -17 hod.

Vstupné

dospělí 40 Kč
rodinné 60 Kč
další informace zde

hrad jenstejn expoziceV areálu hradu Jenštejn najdete dva malé expoziční prostory – bývalý strážní domek vpravo od brány, kde je i prodej vstupenek, a okrouhlou věž hradu.

V přízemí hradní věže můžete nahlédnou proskleným průhledem do podzemní „hladomorny“, ve vyšších patrech, kam vystoupáte po původním točitém schodišti, na vás čeká expozice věnovaná historii hradu, výsledkům archeologického výzkumu a osobě Jana z Jenštejna, nejvýznamnějšího z dlouhé řady jeho majitelů. Prohlédnete si hezky zachovalý zaklenutý prostor gotické kaple a po zdolání posledního úseku schodů a těžkého poklopu vystoupíte na samý vrchol věže, který je upraven jako rozhledna. Možná budete překvapeni, jak daleký pohled do rovinaté krajiny středního Polabí se vám z vyhlídky otevře.

Ve strážním domku u brány máte možnost si prohlédnout expozici věnovanou celé historii obce, která zahrnuje i několik tisíc let pravěkého osídlení. Seznámíte se s  objevy nejvýznamnějších archeologických lokalit v katastru Jenštejna, na leteckých snímcích si prohlédnete půdorys obce s hradem a podhradím z „ptačí perspektivy“ a načerpáte vědomosti o životě vsi ve středověku a novověku. Zajímavostí je instalace dobového interiéru malé světnice, ilustrující životní podmínky venkovské chudiny v posledním obývaném domku podhradí ještě v 1. polovině 20. století. Pro odvážnější je přístupný i prostor temného sklípku, vytesaného do skály.

Aktuálně

Pozor změna otevírací doby

03. 11. 2016 | Brandýs nad Labem

Z důvodu právě probíhající rekonstrukce hradní věže na hradě Jenštejn je z bezpečnostních důvodů stanoven náhradní otevírací režim památky, a to s účinností od 23.5. 2018 až do odvolání. Hradní věž a expozice uvnitř věže jsou během náhradní otevírací doby veřejnosti přístupné.